Αγαπητοί Γονείς,

Τα Χριστούγεννα σημαίνουν παιδιά, οικογένεια, κάρτες, γλυκά, παιχνίδια, κάλαντα, στολίδια, δώρα. Όμως, πάνω από όλα, τα Χριστούγεννα σημαίνουν Αγάπη και Προσφορά σε όλους, και κυρίως σε αυτούς που έχουν ανάγκη.

Για το λόγο αυτό και φέτος η χριστουγεννιάτικη εκδήλωση του Συλλόγου σε συνεργασία με το Σύλλογο Διδασκόντων και το 15μελές θα αφορά το Σχολείο Προσφύγων στον Ελαιώνα.

Το Σχολείο αυτό λειτουργεί με σαφώς υποδεέστερες υποδομές από αυτές που θεωρούνται απαραίτητες και εντούτοις προσπαθεί να καλύψει τις σημαντικές μαθησιακές ανάγκες παιδιών και νέων ανθρώπων που αναζήτησαν μια καλύτερη ευκαιρία ζωής, στη χώρα μας.

Κατόπιν επικοινωνίας μας με τον Οργανισμό Ευρωπαϊκή Έκφραση που είναι υπεύθυνος για την διαχείριση του Κέντρου Φιλοξενίας Προσφύγων Ελαιώνα, που τελεί υπό την εποπτεία του Υπουργείου Μεταναστευτικής Πολιτικής, μας απεστάλη η συνημμένη κατάσταση αναγκαίων υλικών, αρκετά από τα οποία θεωρούνται αυτονοήτως βασικά.

Είναι ευκαιρία να δείξουμε στα παιδιά μας πόσο σημαντικό είναι να βοηθούμε τους συνανθρώπους μας.

Για το λόγο αυτό παρακαλούμε όσοι γονείς επιθυμούν να βοηθήσουν με την προσφορά κάποιου ή κάποιων υλικών από αυτά που αναφέρονται στην συνημμένη κατάσταση.

Σε ότι αφορά την συλλογή υλικών αυτή μπορεί να γίνεται κάθε μέρα σε ειδικό χώρο που θα υπάρχει στη Γραμματεία του 2ου Γυμνασίου Βούλας.

Η τελική προθεσμία συλλογής των ανωτέρω είναι η 18η Δεκεμβρίου 2018.

Τα υλικά που θα μαζευτούν, θα παραδοθούν από το ΔΣ, μαθητές και διδακτικό προσωπικό την Παρασκευή 21/12, το πρωί.

Το ΔΣ του ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ 2ΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΒΟΥΛΑΣ

Βούλα,10 /12/2018