Κατά το σχολικό έτος 2016-2017, στο σχολείο μας υλοποιείται το Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με τίτλο: “Ραντεβού..στην αυλή του σχολείου μας: Aς δημιουργήσουμε ένα όμορφο περιβάλλον πλούσιο σε ευκαιρίες για παιχνίδι, μάθηση και κοινωνικοποίηση”, με το συντονισμό των καθηγητριών Ταμπούκου Άννας και Κολλίντζα Νίκης.

Το κύριο θέμα του Προγράμματος εστιάζει στην παιδαγωγική διάσταση της αυλής του σχολείου και πιο συγκεκριμένα στη μετατροπή της σχολικής αυλής από έναν αφιλόξενο χώρο σε ένα περιβάλλον ελκυστικό που να μπορεί να υποστηρίξει την εκπαιδευτική διαδικασία παρέχοντας, μέσα από το δημιουργικό παιχνίδι, την πολύτιμη εμπειρία της βιωματικής μάθησης, στοιχείο που μπορεί να προδιαθέσει τους μαθητές/τριες στη συμμετοχή και στην προώθηση του αισθήματος της κοινότητας.

Στόχοι του προγράμματος

Το παιδαγωγικό πλαίσιο του Προγράμματος στοχεύει ώστε οι μαθητές/τριες να:

• ενεργοποιήσουν το ενδιαφέρον τους για την ποιότητα του σχολικού χώρου
  • κατανοήσουν τις διαφορετικές διαστάσεις  (περιβαλλοντική, παιδαγωγική, πολιτιστική-αισθητική, κοινωνική) του θέματος ??σχολική αυλή??
  • αναπτύξουν κριτική σκέψη και να διαμορφώσουν στάσεις, αξίες και συμπεριφορές με την καλλιέργεια διαφόρων ικανοτήτων, αναπτύσσοντας ταυτόχρονα αίσθημα  ευθύνης και προσωπικής δέσμευσης
  • να αναπτύξουν ικανότητα συνεργασίας και επικοινωνίας , μέσω της ομαδικής εργασίας
  • να αντιληφθούν την ανάγκη συνεργασίας μέσα στη σχολική κοινότητα , με την τοπική αυτοδιοίκηση και γενικότερα με την τοπική κοινωνία
  • να συνδεθούν συναισθηματικά με τη φύση
  • να αναλάβουν πρωτοβουλίες δράσεων και παρεμβάσεων για την αναβάθμιση της σχολικής αυλής σε χώρο οικείο, δημιουργικό και ελκυστικό.

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΜΑΘΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ

9. ΣΑΡΠΑΚΗ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ Γ3
  10. ΨΑΡΡΟΥ ΣΤΕΛΛΑ Γ4

Δράσεις

Στα πλαίσια του προγράμματος, η ομάδα της Περιβαλλοντικής…

Eπισκέφθηκε το ΚΠΕ Λαυρίου.

Συνέταξε ένα ερωτηματολόγιο, το οποίο μοίρασε στους μαθητές του σχολείου και επεξεργάστηκε τα αποτελέσματά του. Πατήστε για να ανοίξετε το ερωτηματολόγιο.

Συμπλήρωσε τον περσινό οικο-κώδικα του σχολείου μας.

Ανάρτησε στους χώρους του σχολείου οικολογικά μηνύματα. (Κάντε κλικ για να τα διαβάσετε)

Η Περιβαλλοντική Ομάδα ιεραρχώντας το πρόβλημα των σκουπιδιών , ως πολύ σημαντικό που χρήζει άμεσης επίλυσης , διατύπωσε προς τη Δ/νση αλλά και το Σύλλογο Διδασκόντων του σχολείου το αίτημα για επαύξηση των κάδων απορριμμάτων του σχολείου,  αλλά και για τοποθέτηση κάδων ανακύκλωσης.

Χάρη στην άμεση ανταπόκριση της Δ/ντριας, η Ομάδα κατόρθωσε να παρουσιάσει, στο πλαίσιο της εκδήλωσής της,  τρείς πολύ όμορφα διακοσμημένους από τα ίδια τα παιδιά κάδους ανακύκλωσης – για πλαστικό, χαρτί και καπάκια- αλλά και έναν εξαιρετικό αυτοσχέδιο κάδο , πρωτοβουλία  του μαθητή της Α΄ τάξης  Κων/ντίνου Κατσαδώρου , ??εισπράττοντας?? το δυνατό χειροκρότημα της σχολικής κοινότητας.