Κ.Ε.Δ.Α.Σ.Υ

Σύμφωνα με την Παρ.3 του αρθρ. 53 του Ν.4823/2021, τα ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. (Κέντρα Διεπιστημονικής Αξιολόγησης, Συμβουλευτικής και Υποστήριξης) δύνανται να αξιολογούν μαθητές που φοιτούν μέχρι και την Γ’ τάξη Λυκείου όλων των τύπων και έως το δέκατο όγδοο (18) έτος της ηλικίας τους. Τα ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. δύνανται να αξιολογούν Ειδικές Μαθησιακές Δυσκολίες μαθητών που φοιτούν μέχρι και την Α’ τάξη Λυκείου.

Υπενθυμίζεται ότι για τους μαθητές/ριες του σχολείου μας, είναι αρμόδιο κατ’ αποκλειστικότητα το 1ο ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Ανατολικής Αττικής  για τη σύνταξη αξιολογικής έκθεσης για τις ειδικές ρυθμίσεις, διευθετήσεις ή εύλογες προσαρμογές, όπως η αντικατάσταση των γραπτών δοκιμασιών, η παροχή περισσότερου χρόνου, η χρήση υποστηρικτικών τεχνολογιών, η παροχή δια ζώσης διευκόλυνσης και η παροχή των θεμάτων σε προσβάσιμη μορφή, ανάλογα με το είδος αναπηρίας ή τις ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.

Όπως αναφέρεται σε  πρόσφατο ενημερωτικό έγγραφο του 1ου  ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Ανατολικής Αττικής, από 22/1/2024 αλλάζει η διαδικασία υποβολής αιτήματος από γονείς/κηδεμόνες για αξιολόγηση των παιδιών τους και θα γίνονται δεκτά μόνο διά ζώσης αιτήματα.

Περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να δείτε στο ενημερωτικό σημείωμα του 1ου ΚΕΔΑΣΥ Ανατολικής Αττικής.