Ενισχυτική διδασκαλία

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με πρόσφατη Υπουργική Απόφαση, θα λειτουργήσει και για το σχολικό έτος 2023-2024 η Ενισχυτική Διδασκαλία μαθητών Γυμνασίου η οποία αναφέρεται στα μαθήματα: Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Αγγλικά.

Σημειώνεται ότι σκοπός της Ενισχυτικής Διδασκαλίας είναι η επανένταξη των μαθητών στη διαδικασία μάθησης, η βελτίωση της απόδοσής τους ώστε να ολοκληρώσουν την υποχρεωτική εκπαίδευση, η μείωση της μαθητικής διαρροής και της πρόωρης εγκατάλειψης του σχολείου και η αύξηση των ποσοστών πρόσβασης στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση. Με άλλα λόγια αφορά κυρίως στους/ις μαθητές/τριες με χαμηλή σχολική επίδοση.

Η Ενισχυτική Διδασκαλία καλύπτει 1-5 διδακτικές ώρες την ημέρα μετά τη λήξη του κανονικού προγράμματος.

Όσοι και όσες ενδιαφέρεστε να συμμετέχει το παιδί σας στα μαθήματα της Ενισχυτικής Διδασκαλίας, μπορείτε να κατεβάσετε την Υπεύθυνη δήλωση μαθημάτων 2023_24 , να τη συμπληρώσετε  και να την αποστείλετε αποκλειστικά στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου (mail@2gym-voulas.att.sch.gr) το αργότερο μέχρι και τη Δευτέρα 13 Νοεμβρίου 2023 στις 22:00.