Κανόνες που οφείλω να θυμάμαι και να τηρώ ως μαθητής/τρια του 2ου Γυμνασίου Βούλας

• Φροντίζω να προσέρχομαι έγκαιρα στο σχολείο μου, έτσι ώστε να παρευρίσκομαι στην πρωινή συγκέντρωση  στις 8.15’ και να ακούω με προσοχή τις ανακοινώσεις της ημέρας.
  • Παραμένω στον σχολικό χώρο από την έναρξη μέχρι τη λήξη του Ωρολογίου Προγράμματος ( 8.15’-1.55’) και τυχόν αποχώρησή μου είναι δυνατή  μόνο με τη συνοδεία του κηδεμόνα μου, μετά από συνεννόηση με τη Διεύθυνση του σχολείου.
  • Ακολουθώ τις ισχύουσες οδηγίες του ΕΟΔΥ, όσον αφορά τη χρήση μάσκας.
  • Φροντίζω να διατηρώ την καθαριότητα τόσο στην αίθουσά μου (τοίχοι, θρανία, καρέκλες κ.λπ.), όσο και στους κοινόχρηστους χώρους του σχολείου μου. Δεν καταναλώνω τρόφιμα και αναψυκτικά μέσα στην τάξη.
  • Σέβομαι τη σχολική περιουσία, δηλαδή τα εποπτικά μέσα και τη λοιπή υλικοτεχνική υποδομή. Αντιλαμβάνομαι  ότι οποιεσδήποτε φθορές και ζημιές πρακτικά αποδυναμώνουν τις εκπαιδευτικές δυνατότητες του σχολείου μου.
  • Σέβομαι το σχολικό βιβλίο, το οποίο μου παρέχεται δωρεάν από την Πολιτεία, καθώς και τις φωτοτυπίες που μου διανέμονται από τους καθηγητές/ριές μου.  Το βιβλίο είναι πνευματικό δημιούργημα των συγγραφέων και  δεν επιτρέπεται να το απαξιώνω  και να το ευτελίζω.
  • Δε μεταφέρω στο σχολείο  κινητό τηλέφωνο, καθώς και συσκευές ήχου και εικόνας. Σε περίπτωση ανάγκης η επικοινωνία καλύπτεται επαρκώς με τα τηλεπικοινωνιακά μέσα που διαθέτει το σχολείο μου.
  • Δε φέρνω από το σπίτι μου και δεν παίζω με οποιουδήποτε είδους μπάλα στα διαλείμματα για λόγους ασφαλείας.
  • Φροντίζω την εμφάνισή μου, έτσι ώστε να χαρακτηρίζεται από καθαριότητα, απλότητα και ευπρέπεια.
  • Δε μεταφέρω στο σχολείο μου αντικείμενα μεγάλης αξίας (κοσμήματα, χρήματα κ.λπ.). Το σχολείο δεν ευθύνεται για τυχόν απώλειά τους.
  • Δε μεταφέρω στο σχολείο αιχμηρά και επικίνδυνα αντικείμενα, ούτε ασκώ βία σε οποιοδήποτε μέλος της σχολικής κοινότητας.
  • Κρατώ τον εαυτό μου μακριά από την επιβλαβή, άχρηστη και επικίνδυνη συνήθεια του καπνίσματος, της λήψης αλκοόλ και της χρήσης άλλων εξαρτησιογόνων ουσιών.
  • Η φοίτησή μου πρέπει να είναι τακτική και η παρακολούθηση όλων των μαθημάτων ανελλιπής.
  • Σέβομαι  τους καθηγητές/ριές μου καθώς και τους συμμαθητές/ριές μου και συμπεριφέρομαι με άξονες τον δημοκρατικό διάλογο, την αποδοχή στη διαφορετικότητα, την αλληλεγγύη, την υπευθυνότητα, τη συνέπεια και την ευγενή άμιλλα.
Στοιχεία επικοινωνίας:
 Τηλέφωνο: 2108955228, 2109659955
Διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου: mail@2gym-voulas.att.sch.gr
Ιστοσελίδα: 2gym-voulas.att.sch.gr

Ο Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας του σχολείου, όπως εγκρίθηκε για το σχολικό έτος 2023-2024, παρατίθεται αναλυτικά στη συνέχεια:

Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας, 2ο Γυμνάσιο Βούλας_2023-2024