Σήμερα Τετάρτη 5 Οκτωβρίου 2022 οι μαθήτριες και οι μαθητές του σχολείου μας γιόρτασαν την 9η Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού με σύνθημα: “ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ”. Οι καθηγητές Φυσικής Αγωγής, κα Κολοφώτη και κ. Θάνος διοργάνωσαν πρωταθλήματα στο ποδόσφαιρο, στο μπάσκετ και στο βόλεϋ. Παράλληλα  με τη βοήθεια του αθλητικού συλλόγου Λεύκιππος κάποια παιδιά διαγωνίστηκαν στο σκάκι και μερικά άλλα στο πινκ πονκ, ενώ αρκετά παιδιά συμμετείχαν στη δράση “Κίνηση και ρυθμός” υπό την καθοδήγηση της δασκάλας χορού στο ΚΔΑΠ κ. Ασπασίας Κόμη. Μία ομάδα παιδιών, τέλος, ασχολήθηκε με τη δημιουργία αφισών με τη συνδρομή της καθηγήτριας Καλλιτεχνικών κ. Βασιλοπούλου. Το μεσημέρι τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν από κοντά με τον  Έλληνα υδατοσφαιριστή κ. Κοκκινάκη, ο οποίος με την πλουσιότατη εμπειρία του από 2 Ολυμπιάδες και πολλά πρωταθλήματα, μίλησε για τις δυσκολίες του πρωταθλητισμού αλλά και τα αναμφισβήτητα οφέλη του αθλητισμού για τον άνθρωπο.

Ήταν μια μέρα με πολύ παιχνίδι και ξενοιασιά!