Στο σχολείο μας από τη φετινή σχολική χρονιά, 2023-2024, λειτουργεί Τμήμα Ένταξης.

Το Τμήμα Ένταξης (Τ.Ε.) αποτελεί δομή της Ειδικής Αγωγής, λειτουργεί ως ξεχωριστό τμήμα μέσα στα γενικά σχολεία και υποδέχεται μαθητές από όλες τις τάξεις. Στο Τ.Ε. φοιτούν μαθητές/τριες που παρουσιάζουν σημαντικές μαθησιακές δυσκολίες, εκδηλώνουν χαμηλή σχολική επίδοση και φέρουν γνωμάτευση από δημόσιο διαγνωστικό φορέα (ΚΕ.ΔΑ.ΣΥ), εφόσον έχει δοθεί προηγουμένως η συγκατάθεση του γονέα και του παιδιού.

Ο/Η εκπαιδευτικός του Τ.Ε. θέτει ως κύριο στόχο τη γνωστική ενδυνάμωση και την κοινωνικοσυναισθηματική ενίσχυση των μαθητών/τριών που χρήζουν υποστήριξης και υλοποιεί εξατομικευμένα προγράμματα σε μαθητές/τριες με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες (ε.ε.α). με την αξιοποίηση ποικίλων μεθόδων (διαφοροποιημένη διδασκαλία, χρήση εναλλακτικών τρόπων μάθησης και καθοδήγησης, εργασία σε ομάδες κλπ).

Η επιλογή της διδακτέας ύλης και η διαμόρφωσή της πραγματοποιείται από τον/την εκπαιδευτικό του Τ.Ε. σε συνεννόηση με τον/την εκπαιδευτικό της γενικής τάξης και σε συνάρτηση με τις επιμέρους  ανάγκες των μαθητών του Τ.Ε..

Στόχος είναι να γίνει η κατάλληλη προετοιμασία από τον/την εκπαιδευτικό του Τ.Ε. γνωστικά και συμπεριφορικά, ώστε ο/η μαθητής/τρια  να επιστρέψει στην τυπική τάξη και μακροπρόθεσμα να επιτευχθεί η σχολική και κοινωνική του ένταξη.