Γεννήθηκε ως ιδέα στην ομάδα του λογοτεχνικού εργαστηρίου στη διάρκεια της προηγούμενης σχολικής χρονιάς, 2019-2020, αλλά λόγω συγκυριών φάνηκε τότε ανεδαφική. Ένας πανελλήνιος διαγωνισμός με αφορμή την επέτειο των 200 χρόνων από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης την επανέφερε στο προσκήνιο τη σχολική χρονιά που μόλις ολοκληρώσαμε. Η απόφαση πάρθηκε δειλά και ο σχεδιασμός ξεκίνησε από τη μικρή ομάδα που επιτρεπόταν να συμμετέχει λόγω πανδημίας, γρήγορα όμως η καραντίνα και η τηλεκπαίδευση  επέτρεψαν –ακούγεται οξύμωρο μέσα στις τόσες απαγορεύσεις, αλλά είναι αλήθεια- τη συμμετοχή περισσότερων παιδιών, μαθητών και μαθητριών από 4 τμήματα του σχολείου μας.

Όλα τα παιδιά δούλεψαν με μεράκι. Ερεύνησαν, έγραψαν, σχεδίασαν, δημιούργησαν ποικιλοτρόπως. Πολλοί  γονείς και κηδεμόνες απάντησαν, επίσης, στο ερωτηματολόγιο που είχε σταλεί μέσω email για να συμπεριληφθεί ως έρευνα στην εφημερίδα. Την επιμέλεια του πλούσιου υλικού που συγκεντρώθηκε είχε η ομάδα του λογοτεχνικού εργαστηρίου και η φιλόλογος  του σχολείου Χριστιάννα Απέργη. Τιμής ένεκεν χρόνος πρώτης κυκλοφορίας ορίστηκε η 25η Μαρτίου.

Τελικά, ο σκοπός επετεύχθη, η συμμετοχή μας στον διαγωνισμό είναι γεγονός και μπορείτε πλέον να απολαύσετε, ελπίζουμε, το αποτέλεσμα διαβάζοντας τις σελίδες του πρώτου τεύχους της εφημερίδας του σχολείου μας  με τίτλο: Ελεύθερο Πνεύμα.

Το εγχείρημα ήταν τολμηρό, αλλά αναμφίβολα άξιζε τον κόπο.  Μάθαμε για τους προγόνους μας, καμαρώσαμε για την ιστορία μας, προβληματιστήκαμε για το παρόν και το μέλλον μας, νιώσαμε περισσότερο Έλληνες και Ελληνίδες.

Σας ευχόμαστε καλή ανάγνωση και καλό καλοκαίρι! Καλή αντάμωση τον Σεπτέμβριο με υγεία!

Διαβάστε την εδώ: 2ο Γυμνάσιο Βούλας, εφημερίδα