Οι μαθήτριες και οι μαθητές της Β’ τάξης, ανά δύο τμήματα, επισκέφτηκαν πριν από λίγες ημέρες, στις 10 και 12 Απριλίου, τη Σχολή Επιστήμης Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού  συμμετέχοντας σε μια πολύ ξεχωριστή εκδήλωση για τη Διεθνή δράση εορτασμού της Ημέρας Βιομηχανικής.

Τα παιδιά μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το πρόγραμμα :

“ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ … εν δράσει!”

…οι δυνάμεις των μυών προκαλούνται από την έλξη αντίθετα φορτισμένων ηλεκτρικών φορτίων. Η δραστηριότητα του εγκεφάλου είναι κυρίως ηλεκτρική. Τα νευρικά σήματα προς και από τον εγκέφαλο σχετίζονται με τη ροή ηλεκτρικού “ρεύματος”…

Μπορείτε να δείτε το βίντεο με υλικό από τις δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν στις δύο επισκέψεις των παιδιών μας στη ΣΕΦΑΑ, καθώς και το poster από τη διεθνή ανάρτηση της εκδήλωσης.

Συνοδοί εκπαιδευτικοί: ο διευθυντής, κ. Τσατσαρώνης, ο κ. Μπρουμάς, ο κ. Νικολουδάκης και οι κυρίες Γυφτοπούλου, Κορρού και Μεταξά.