Μεγάλη χαρά μας πρόσφερε η είδηση ότι η Μελίνα Κολέτσου, μαθήτρια της Β’ τάξης, κέρδισε το 1ο βραβείο στην κατηγορία Δημιουργική γραφή – δοκίμιο για την βαθμίδα Γυμνάσιο Γενικής Αγωγής, σε διαγωνισμό που υλοποιήθηκε από το Make a Wish, Κάνε μια Ευχή Ελλάδος” για άλλη μία σχολική χρονιά με συμμετοχή μαθητών και μαθητριών από όλη την Ελλάδα.

Τα παιδιά εμπνεύστηκαν από το επετειακό αστέρι και το έργο του οργανισμού και έφτιαξαν τις δικές τους συλλογικές ή ατομικές δημιουργίες. Οι κατηγορίες στις οποίες τα παιδιά είχαν τη δυνατότητα να υποβάλλουν τις συμμετοχές τους ήταν οι εξής: Σχεδίασε το Αστέρι σου, Δημιουργική κατασκευή, Δημιουργική γραφή – δοκίμιο, Βίντεο, Τραγούδι, ενώ οι δημιουργίες συναγωνίστηκαν συμμετοχές της ίδιας βαθμίδας στη Γενική και Ειδική Αγωγή αντίστοιχα και η ανάδειξη των νικητήριων συμμετοχών πραγματοποιήθηκε κατόπιν ψηφοφορίας της κριτικής επιτροπής.

Τα αποτελέσματα του διαγωνισμού μαζί με όλες τις συμμετοχές έχουν αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του προγράμματος, και μπορείτε να τις δείτε πατώντας εδώ.

Συγχαρητήρια, Μελίνα! Απέδειξες αναμφισβήτητα ότι διαθέτεις ταλέντο αλλά και ευαισθησία.

Μακάρι να εκπληρωθούν όλες οι ευχές των παιδιών που αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα υγείας!

To κείμενο που βραβεύτηκε παρατίθεται στη συνέχεια:

Μικρέ μου ήρωα Make a wish

Κάνε μια ευχή, πριν σβήσεις το κερί μού ψιθύρισαν στο αυτί.

Και σκέφτηκα γοργά τι ωραίο θα ήταν, να γνώριζα έναν ήρωα από κοντά.

Έναν ήρωα από τα παραμύθια τα παιδικά ή έναν σούπερ ήρωα από τα κόμικς τα εφηβικά.

Τα μάτια έκλεισα και περίμενα καρτερικά.

Ο ήρωάς μου ήρθε ζωντανά να με αντικρύσει.

Χωρίς μαλλιά, με δέρμα χλωμό και χαμόγελο κρυμμένο μέσα από της μάσκας το λευκό.

Είχε δυνάμεις πιο πολλές από όσες βάζει ο νους μας.

Υπομονή, πίστη, αγάπη, δύναμη και ανδρεία.

Και ο ήρωάς μου έδινε σε όλους μας τα όπλα … Να πολεμήσουμε μαζί, να διώξουμε τον φόβο, να ονειρευτούμε αγκαλιά, να φτιάξουμε ένα καλύτερο μέλλον.

Και τότε κατάλαβα καλά πως οι ήρωες δεν είναι στην οθόνη. Είναι αυτοί που δεν το βάζουν κάτω στη ζωή, που πίσω από το δάκρυ βλέπεις το χαμόγελό τους.

Η κάθε τους μέρα μια καινούργια αρχή.

Και η πίστη τους καθημερινή προσευχή.

Σε εσένα, μικρέ μου ήρωα, εύχομαι:

Πάντα να πολεμάς με την ψυχή, να ονειρεύεσαι με την καρδιά και να γίνεις γρήγορα καλά !!!

Και το κεράκι έσβησα …