Ο Δήμος Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης, στο πλαίσιο της δημοτικής πλατφόρμας επιβράβευσης της ανακύκλωσης Followgreen, καλεί τους μαθητές και τις μαθήτριες των σχολείων να λάβουν μέρος στη δράση διαλογής των υπολειμμάτων τροφών σε καφέ κάδο. Στόχος, της δράσης, που ξεκίνησε από τα νηπιαγωγεία του δήμου, είναι η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών/ριών Γυμνασίων και Λυκείων σχετικά με το ρεύμα των βιοαποβλήτων, ώστε να «ταξιδέψει» το μήνυμα για ορθή διαλογή στην πηγή στους γονείς—πολίτες του Δήμου μας.

Σύμφωνα με τον προγραμματισμό, την Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου 10.00 π.μ. – 12.00 μ.μ. θα τοποθετηθεί από την Υπηρεσία Καθαριότητας και Ανακύκλωσης του Δήμου ο εξοπλισμός σε καφέ κάδους στο σχολείο μας.

Όπως μπορείτε να δείτε στις Τεχνικές οδηγίες Καφέ Κάδου για Γυμνάσια – Λύκεια οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/ριών μπορούν να στηρίξουν το σχολείο μέσω της δωρεάς πόντων κάνοντας εγγραφή στην πλατφόρμα. Είναι σημαντική η συμμετοχή εκπαιδευτικών και γονέων/κηδεμόνων στην πλατφόρμα, καθώς η νικητήρια κατάταξη θα περιλαμβάνει:

1) κιλά συλλογής ανά σχολείο  και

2) πόντους δωρεάς από τα εγγεγραμμένα μέλη.

Για δωρεά πόντων ακολουθήστε τον σύνδεσμο: www.followgreen.gr/vvv/contest/index/123

Τι ρίχνουμε στον καφέ κάδο;
• Υπολείμματα μαγειρεμένων τροφών (και τα
κόκκαλα)
• Φρούτα και λαχανικά (και τις φλούδες και τα
κοτσάνια τους)
• Γαλακτοκομικά όπως τυρί, κρέμες και γιαούρτι
• Υπολείμματα καφέ και τσάι (και τα φίλτρα τους)
• Τσόφλια αυγών
• Ψωμί, ζυμαρικά, ρύζι και όσπρια
• Λίγα φύλλα

Τι δεν ρίχνουμε στον καφέ κάδο;
• Νωπά κρέατα και ψάρια
• Μαγειρικά λάδια, λίπη
• Συσκευασίες κάθε είδους (μεταλλικές,
πλαστικές, χάρτινες κ.α.)
• Κάψουλες καφέ
• Ξύλινα αντικείμενα και πριονίδι
• Στάχτη
• Αποτσίγαρα
• Ακαθαρσίες κατοικιδίων

Τι προσέχουμε;
• Αποφεύγουμε τη χρήση πλαστικής σακούλας.
• Απορρίπτουµε τα υπολείµµατα τροφών σε σακούλες βιοαποδοµήσιµες / κοµποστοποιήσιµες ή
χάρτινες µαναβικής.
• Αφήνουµε τα υγρά υπολείµµατα να στραγγίξουν πριν τα απορρίψουµε στον κάδο ή τα τυλίγουµε
µε εφηµερίδα / χαρτί.