Ελπίζουμε ότι τα παιδιά μας θα ζήσουν σε έναν καλύτερο κόσμο, στον οποίο  “Η ζωή να κόβει την ανάσα, όχι ο καρκίνος του πνεύμονα“. Σε αυτό στοχεύει και  η FairLife, ο μη κερδοσκοπικός κοινωνικός φορέας που δημιουργήθηκε τον Νοέμβριο του 2020 και ασχολείται αποκλειστικά με τον καρκίνο του πνεύμονα. Στον 1ο Πανελλήνιο μαθητικό και νεανικό διαγωνισμό που διοργάνωσε με την έγκριση του ΥΠΑΙΘ με τίτλο: “Η πρώτη γενιά χωρίς καπνό, χωρίς άτμισμα” και αφορούσε στη συγγραφή σύντομου διηγήματος, η μαθήτρια της Γ’, Αγγελική Καρτσιδήμα, μέλος του λογοτεχνικού εργαστηρίου του σχολείου, με το ψευδώνυμο “Λομπάνι”, διακρίθηκε, αφού το διήγημά της ήταν ανάμεσα στα 10 που βραβεύτηκαν. Περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να δείτε στην ηλεκτρονική διεύθυνση της εταιρείας, στα ΤΕΛΙΚΑ-ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΔΙΗΓΗΜΑ-ΓΥΜΝΑΣΙΟ, ενώ το διήγημα μπορείτε να διαβάσετε εδώ: «Η ζωή να κόβει την ανάσα, όχι ο καρκίνος του πνεύμονα»

Συγχαρητήρια Αγγελική! Περιμένουμε ανυπόμονα τα επόμενα έργα σου!