Την τελευταία ημέρα πριν από τις διακοπές για Πάσχα και πριν από την έναρξη της Γενικής Συνέλευσης των μαθητών/τριών, ο πρόεδρος του Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων,  κ. Γεώργιος Γουρλάς, ενημέρωσε τα παιδιά μας για τα αποτελέσματα του ποιητικού διαγωνισμού που διοργάνωσε ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας στις 9 Φεβρουαρίου.

Ο διαγωνισμός προέτρεπε τα παιδιά να ξεχωρίσουν έναν (τουλάχιστον) στίχο από κάποιο αρχαίο ποίημα και να τον ενσωματώσουν σε ένα δικό τους δημιούργημα αποδεικνύοντας έτσι τη συνέχεια της γλώσσας μας στο διάβα των αιώνων.

Η τριμελής επιτροπή που εξέτασε όλες τις δημιουργίες των μαθητών/τριών μας ανέδειξε στις 3 πρώτες θέσεις τη μαθήτρια της Γ’ Βασιλική Κολέτσου, τον μαθητή της Α’ Πασχάλη Κυριακίδη και τη μαθήτρια της Α’ Λουκία-Βασιλική Μανιαδάκη. Τα τρία παιδιά έλαβαν ως βραβείο από ένα βιβλίο του Δρ. θ. Παπακώστα με τίτλο: ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ … ΕΛΑ ΠΑΡΕ ΜΕ ΑΠΟ ΔΩ, εκδ. Key Books (2022).

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια και το αξιόλογο αποτέλεσμα, παιδιά! Καλό αναγνωστικό ταξίδι!

Μπορείτε να διαβάσετε τα βραβευμένα ποιήματα πατώντας πάνω στον αντίστοιχο τίτλο:

Πηγή κακού, Βασιλική Κολέτσου, Γ1

Μαγικός πλανήτης,Πασχάλης Κυριακίδης, Α2