Με απόφαση της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αν. Αττικής έχει συσταθεί το τρέχον σχολικό έτος Δίκτυο Σχολικών μονάδων της
με τίτλο «ΣΥΝ: Λειτουργώ – Ενεργώ -Δημιουργώ», στο πλαίσιο του οποίου θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακή συνάντηση με τίτλο «Προκλήσεις στην Εφηβεία και στην Οικογένεια» την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024 17:00 – 19:00.

Οι θεματικές της συνάντησης είναι οι ακόλουθες:
«Προβλήματα συμπεριφοράς στην εφηβεία»
Γαβριέλα Σπίγγου
Κλινική Ψυχολόγος – Ψυχοθεραπεύτρια, ΜSc, Επιστημονική Συνεργάτιδα Συμβουλευτικού Σταθμού Ψυχολογικής Υποστήριξης Πανεπιστημιακής Μονάδας Ρόδου
«Πρακτικές αντιμετώπισης προβλημάτων συμπεριφοράς στο οικογενειακό περιβάλλον»
Ασημίνα Τσιμπιδάκη
Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Ειδικής Αγωγής, Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης Πανεπιστημίου Αιγαίου, Επιστημονικά Υπεύθυνη Συμβουλευτικού Σταθμού Ψυχολογικής Υποστήριξης Πανεπιστημιακής Μονάδας Ρόδου
«Οι γονείς ως συνεργάτες του σχολείου στην αντιμετώπιση προβλημάτων συμπεριφοράς στην εφηβεία»
Δρ Γεωργία Λαζακίδου
Διευθύντρια 13ου Δημοτικού Σχολείου Ρόδου, μέλος ΣΕΠ του ΕΑΠ

Η διαδικτυακή αυτή συνάντηση απευθύνεται σε γονείς εφήβων μαθητών/τριών μαθητών των σχολικών μονάδων του Δικτύου, ανάμεσα στις οποίες βρίσκεται και το σχολείο μας.

Στην εφηβεία, μία ηλικιακή περίοδο γεμάτη προκλήσεις, αλλαγές και ανατροπές, παρατηρούνται συμπεριφορές εφήβων, που για έναν γονέα είναι πρωτόγνωρες και κάποιες φορές, μη διαχειρίσιμες. Η διαδικτυακή συνάντηση πραγματεύεται αφενός τα κυριότερα προβλήματα συμπεριφοράς που παρατηρούνται σε εφήβους/ες, και αφετέρου, πρακτικές αποτελεσματικής αντιμετώπισης στο οικογενειακό περιβάλλον, και τη σημαντικότητα του ρόλου των γονέων ως βασικοί συνεργάτες/ιδες στο σχολείο, με στόχο μία ολιστική και σφαιρική αντιμετώπιση των εφήβων μαθητών/τριών.

Όσοι γονείς/κηδεμόνες επιθυμούν να παρακολουθήσουν το σεμινάριο καλούνται να δηλώσουν συμμετοχή στον παρακάτω σύνδεσμο:

Ο σύνδεσμος webex της συνάντησης είναι: