Το βράδυ της Πέμπτης 15 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε στο προαύλιο του σχολείου μας η τελετή αποφοίτησης των μαθητών και μαθητριών της Γ’ τάξης.

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων είχε φροντίσει για την υπέροχη διακόσμηση, τη μουσική επένδυση και την εν γένει προσεγμένη ροή του προγράμματος που ξεκίνησε με τον χαιρετισμό του προέδρου του ΔΣ, κ. Γουρλά.  Ακολούθησαν οι σύντομες τοποθετήσεις της κας Νικηφοράκη, προέδρου της Σχολικής Επιτροπής Β/θμιας Εκπ/σης του Δήμου, της κας Κάραγιαν, εντεταλμένης Συμβούλου Λεσχών Φιλίας του Δήμου, της κας Σφήκα, εντεταλμένης Συμβούλου Προσχολικής Αγωγής του Δήμου,  της κας Απέργη, διευθύντριας του σχολείου, της κας Κορίννας Κώσταινα, μέλους του ΔΣ, υπεύθυνης πολιτισμού,  και του προέδρου του 15μελούς.

Στη συνέχεια , πραγματοποιήθηκε η απονομή σε κάθε παιδί μιας σακούλας, η οποία περιείχε αναμνηστικό λεύκωμα και έναν αυθεντικό πίνακα ζωγραφικής, μοναδικό για καθένα και καθεμία και συνοδευμένο με πιστοποιητικό αυθεντικότητας στο οποίο είναι αναγραμμένο ξεχωριστά το όνομα κάθε παιδιού. Η συλλογή με τον τίτλο “Από ψηλά” είναι δημιουργία και προσφορά της κας Κορίννας. Η καλλιτέχνης των πινάκων κάλεσε τα παιδιά να τα συγκεντρώσουν πάλι στην πρώτη επανένωσή τους, γιατί αποτελούν ένα σύνολο και εκφράζουν τους δεσμούς που θα τους ενώνουν στο μέλλον.

Στη διευθύντρια προσφέρθηκε  πίνακας σε κορνίζα, για να παραμείνει στο σχολείο και να κοσμεί το γραφείο, καθώς και προσωπικό δώρο, ως ευχαριστήριο αντίδωρο της προσφοράς της στο σχολείο, ενώ η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με κέρασμα στους γονείς και τα παιδιά.

Ξεχωριστή πινελιά, που ευχαρίστησε ιδιαίτερα μικρούς και μεγάλους, ήταν η δυνατότητα που προσφέρθηκε μέσω photo booth να βγάλουν αναμνηστικές ομαδικές φωτογραφίες, οι οποίες αποτυπώθηκαν αμέσως και δόθηκαν σαν μαγνητάκια.

Ιδιαίτερες ευχαριστίες αξίζουν στην κα Σκευάκη, μέλος του ΔΣ, και στην κα Τσαχάκη, πρώην μέλος του ΔΣ, οι οποίες επιμελήθηκαν τη διακόσμηση του χώρου.

Μακάρι να ευοδωθούν τα όνειρα των παιδιών μας και να πραγματοποιηθούν οι ευχές που ακούστηκαν στη διάρκεια της όμορφης βραδιάς!