Μετά την πρόσκληση για συλλογή γραφικής ύλης για το σχολείο του Ελαιώνα, την οποία μπορείτε να βρείτε εδώ, ακολούθησε η επίσκεψη του σχολείου μας στο σχολείο του Ελαιώνα:

21 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ  – ΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

Το Σχολείο Προσφύγων του Ελαιώνα επισκέφθηκε την Παρασκευή 21 Δεκεμβρίου αντιπροσωπεία της Σχολικής Κοινότητας του 2ου Γυμνασίου Βούλας , προσφέροντας μία σειρά μέσων-υλικών, αναγκαίων για τη λειτουργία του σχολείου. Στο σημείο αυτό αξίζει να αναφερθεί ότι το σχολείο αυτό,  στηριζόμενο σε σαφώς υποδεέστερες υποδομές από αυτές που θεωρούνται  απαραίτητες,  αγωνίζεται να καλύψει τις  σημαντικές μαθησιακές  ανάγκες παιδιών και νέων ανθρώπων που αναζήτησαν μια καλύτερη ευκαιρία ζωής στη χώρα μας.

Η παραπάνω δράση αποτελεί μία πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας με τη συνεργασία του 15μελούς Μαθητικού Συμβουλίου και του Συλλόγου Διδασκόντων. Πιο συγκεκριμένα , κατόπιν επικοινωνίας με τον Οργανισμό ’’ Ευρωπαϊκή Έκφραση’’ που είναι υπεύθυνος για τη διαχείριση του Κέντρου Φιλοξενίας Προσφύγων Ελαιώνα και ο οποίος τελεί υπό την εποπτεία του Υπουργείου Μεταναστευτικής Πολιτικής, απεστάλη μία κατάσταση αναγκαίων μέσων-υλικών η οποία μοιράστηκε σε όλους τους/τις
μαθητές/τριες του σχολείου μας. Η ανταπόκριση των παιδιών μας και βέβαια των γονέων-κηδεμόνων τους  ήταν συγκινητική, κάνοντας το σχολείο μας υπερήφανο που μπόρεσε να υλοποιήσει με επιτυχία μία τέτοια δράση αλληλεγγύης.

Πιο συγκεκριμένα,  την τελευταία ημέρα της σχολικής περιόδου για το 2018, οι κ.κ Μάρκου και Λεμονάκης –πρόεδρος και αντιπρόεδρος αντίστοιχα του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων- η υποδιευθύντρια κ. Ταμπούκου καθώς και μαθητές/τριες του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Σχολείο Προσφύγων του Ελαιώνα και  πρόσφεραν το υλικό που συγκεντρώθηκε στους υπεύθυνους  του Κέντρου, ενώ παράλληλα είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στους χώρους της Ανοιχτής  αυτής Δομής  Φιλοξενίας και να λάβουν απαντήσεις σε μία σειρά ερωτημάτων που έθεσαν. Η ενεργή συμμετοχή αλλά κυρίως η εκπροσώπηση της Μαθητικής Κοινότητας στη δράση αυτή παρουσιάζει ξεχωριστό ενδιαφέρον, καθώς δόθηκε η δυνατότητα στα παιδιά μας να βιώσουν ένα μοναδικό μάθημα ζωής, κατανοώντας ότι τα  ‘’αυτονόητα αγαθά’’ δεν είναι για όλους τους ανθρώπους δεδομένα. Τέλος η εμπειρία από την επίσκεψη αυτή μας βοήθησε να αντιληφθούμε το βαθύτερο νόημα των Χριστουγέννων , αυτό της προσφοράς και την ανιδιοτελούς αγάπης για τον συνάνθρωπο.

Επιστρέφοντας στο σχολείο τα παιδιά αλλά και οι ενήλικες της αντιπροσωπείας συζητήσαμε με μέλη  της σχολικής κοινότητας, σχετικά με τη μοναδική αυτή εμπειρία και ευχηθήκαμε να προσπαθήσουμε όλοι μαζί ώστε το σχολείο μας να λειτουργεί πάντα σε πνεύμα αγάπης, συνεργασίας και αλληλεγγύης.

Ακολουθούν στιγμιότυπα από την επίσκεψη στο Σχολείο Προσφύγων του Ελαιώνα