Εκδήλωση-Αφιέρωμα  στον Μάνο Χατζιδάκι διοργανώθηκε από το σχολείο μας  στην αίθουσα Ιωνία , στις 19 Απριλίου 2019.

Ήταν  μία ιδιαίτερα ζεστή βραδιά , κατά την οποία ακούστηκαν πολύ όμορφα τραγούδια και αγαπημένες μελωδίες του μεγάλου μουσικοσυνθέτη από την υπέροχη χορωδία του  2ου Γυμνασίου Βούλας, με την καθοδήγηση της καθηγήτριας μουσικής του σχολείου κ. Σιαφλά.

Το σκηνικό που χρωμάτισε μοναδικά την εκδήλωση δημιουργήθηκε με τους πίνακες που είχαν φιλοτεχνήσει οι μαθητές/τριες του σχολείου μας, με την καθοδήγηση της καθηγήτριας καλλιτεχνικών κ. Φιλάνδρας. Τα έργα των παιδιών ήταν όχι μόνο προσωπογραφίες του Χατζιδάκι αλλά και αναπαραστάσεις από εξώφυλλα των δίσκων του.

Ακολουθούν φωτογραφίες με κάποια από τα έργα των παιδιών.

Η εκδήλωση πλαισιώθηκε από την παρουσίαση της ζωής και του έργου του Μάνου Χατζιδάκι , αλλά και από μία σειρά κειμένων που προλόγιζαν τα τραγούδια. Την επιμέλεια της παρουσίασης, την οποία μπορείτε να βρείτε παρακάτω, είχαν η υποδιευθύντρια του σχολείου κ. Ταμπούκου και η φιλόλογος κ. Πετράκη.

Ευχαριστούμε θερμά το κοινό που “αγκάλιασε’’ την εκδήλωση αυτή , αλλά πάνω από όλους τα υπέροχα παιδιά της χορωδίας καθώς και τους αφηγητές Ρούσσου Ολυμπία (μαθήτρια Γ΄ τάξης ) , Καμινάρη Βαγγέλη και Λιάκουρα Αντώνη (μαθητές της Γ’τάξης).

Ονομαστικά τα παιδιά της χορωδίας μας: Αποστολίδη Μαρία Βερβέρη Χριστίνα Βλάχου Ιωάννα Γρίβα Ευτυχία Δάγλα Μυρτώ Εκίζογλου Σωτηρία Καραβασίλη Μαργαρίτα Καραγιάννη Χριστίνα Καρούζου Μάρω Κόντου Αγάπη Κορνηλίου Χαριστίνη Κόσυβα Δέσποινα Κριτσωτάκης Μύρωνας Λάβδα Δέσποινα Μπουρνελάκη Δέσποινα Νταϊφά Άννα Νταϊφά Βίκυ Ρόκα Θάλεια Ρόκα Χαρά Ρούσσου Ολυμπία Σαμαμίδα Κωνσταντίνα Σκαβάρα Κωρένα Τσιάλα Άννα Χατζηδημητρίου Φραγκίσκος. Στη χορωδία του σχολείου συμμετείχαν ακόμα οι μαθήτριες του 2ου Λυκείου Βούλας Ζερβού Χρυσή και Παπαδημητρίου Ηλέκτρα.

Ακολουθούν στιγμιότυπα της εκδήλωσης.