Το σχολικό έτος 2018-2019 θα υλοποιηθεί το πρόγραμμα Ενισχυτικής Διδασκαλίας. Τα αυτοτελή υποστηρικτικά προγράμματα διδασκαλίας μπορούν να παρακολουθήσουν μαθητές/τριες  του Γυμνασίου στα μαθήματα:

1) Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία
2) Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία
3) Μαθηματικά
4) Φυσική
5) Χημεία
6) Αγγλικά

Η Ενισχυτική Διδασκαλία καλύπτει 1-5 διδακτικές ώρες την ημέρα μετά τη λήξη του κανονικού προγράμματος. Κάθε μαθητής/τρια μπορεί να παρακολουθήσει από ένα έως και όλα τα μαθήματα της Ενισχυτικής Διδασκαλίας. Ως τμήμα μαθήματος ορίζεται κάθε ομάδα μαθητών/τριών που παρακολουθούν το ίδιο μάθημα. Σε κάθε τμήμα μαθήματος Ενισχυτικής Διδασκαλίας συμμετέχουν 10 μαθητές/τριες το ελάχιστο και έως 15 μαθητές/τριες το μέγιστο.

Σημειώνεται ότι σκοπός της Ενισχυτικής Διδασκαλίας είναι η επανένταξη των μαθητών στη διαδικασία μάθησης, η βελτίωση της απόδοσής τους ώστε να ολοκληρώσουν την υποχρεωτική εκπαίδευση, η μείωση της μαθητικής διαρροής και της πρόωρης εγκατάλειψης του σχολείου και η αύξηση των ποσοστών πρόσβασης στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση. Με άλλα λόγια αφορά κυρίως στους μαθητές/τριες με χαμηλή σχολική επίδοση.

Οι γονείς/κηδεμόνες που επιθυμούν να παρακαλουθήσει το παιδί τους τα μαθήματα της ενισχυτικής διδασκαλίας οφείλουν να συμπληρώσουν την σχετική  υπεύθυνη δήλωση και να την προσκομίσουν στο σχολείο υπογεγραμμένη έως και την Τετάρτη 31 Οκτωβρίου. Τα τμήματα που θα λειτουργήσουν εξαρτώνται από τον αριθμό των δηλώσεων που θα υποβληθούν και στη συνέχεια εγκριθούν από τον Σύλλογο Διδασκόντων του σχολείου.

Δρ. Γιώτης Γεώργιος

Εκπαιδευτικός ΠΕ 06

Κατεβάστε εδώ την υπεύθυνη δήλωση