‘’ΣΤΟΛΙΖΟΝΤΑΣ’’ ΤΟ ΓΑΛΑΤΟΔΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΙΑΤΡΕΙΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ

Την Παρασκευή 13 Δεκεμβρίου επισκέφθηκε το σχολείο μας ο κ. Κώστας Καλαφάτης (φιλόλογος-συνταξιούχος εκπαιδευτικός), εθελοντής του Μητροπολιτικού Κοινωνικού Ιατρείου Ελληνικού (ΜΚΙΕ), προκειμένου να παραλάβει τα γάλατα που συγκεντρώσαμε, ανταποκρινόμενοι  στην πρόσκληση για τον “στολισμό” ενός ξεχωριστού δέντρου αγάπης και αλληλεγγύης, του Γαλατόδεντρου.

Ο κ. Καλαφάτης , αφού μας ευχαρίστησε με θερμά λόγια, μας μίλησε για το έργο του ΜΚΙΕ , επισημαίνοντας ότι αποτελεί εθελοντική  δομή που παρέχει χωρίς καμία διάκριση δωρεάν πρωτοβάθμια ιατρική φροντίδα και φαρμακευτική αγωγή σε ανασφάλιστους, άπορους και άνεργους  ασθενείς. Μεταξύ άλλων,  τόνισε, το πόσο σημαντικό είναι στις μέρες μας να συμμετέχουμε σε καθημερινές πράξεις αγάπης, φροντίδας και αλληλεγγύης.

Ο Δ/ντής του σχολείου μας κ. Γιώτης, αφού συνεχάρη τον κ. Καλαφάτη για την πολύτιμη συμβολή του Ιατρείου στον συνάνθρωπο, του παρέδωσε  μία κάρτα Χριστουγέννων φιλοτεχνημένη από  παιδιά του σχολείου μας, ως έκφραση των ολόψυχων ευχών της σχολικής μας κοινότητας για υγεία και δύναμη σε όλους τους εθελοντές και εθελόντριες του ΜΚΙΕ που κάνουν πράξη το μήνυμα των Χριστουγέννων  για αγάπη, προσφορά, ελπίδα και ανθρωπιά!

Ακολουθούν στιγμιότυπα της επίσκεψης.