Τη Δευτέρα , 22 Μαΐου 2017, η Περιβαλλοντική Ομάδα του 2ου Γυμνασίου Βούλας παρουσίασε στη σχολική κοινότητα το φετινό της Πρόγραμμα με τίτλο: ??Ραντεβού..στην αυλή του σχολείου μας : Aς δημιουργήσουμε ένα όμορφο περιβάλλον πλούσιο σε ευκαιρίες για παιχνίδι, μάθηση και κοινωνικοποίηση??.

Τα παιδιά με ενθουσιασμό αναφέρθηκαν στην αναγκαιότητα αναβάθμισης  της αυλής του σχολείου, παρουσιάζοντας μία σειρά προτάσεων που στοχεύουν σε αυτόν το σκοπό. Στη διατύπωση αυτών των προτάσεων οδηγήθηκε η Ομάδα, αφού έλαβε και τη γνώμη ολόκληρης της μαθητικής κοινότητας, χάρη στην έρευνα που πραγματοποίησε το  Φεβρουάριο στο σχολείο, τα αποτελέσματα  της οποίας ανακοίνωσε με ιδιαίτερη ικανοποίηση στο πλαίσιο της παρουσίασης του Προγράμματος.

Η Περιβαλλοντική Ομάδα ιεραρχώντας το πρόβλημα των σκουπιδιών , ως πολύ σημαντικό που χρήζει άμεσης επίλυσης , διατύπωσε προς τη Δ/νση αλλά και το Σύλλογο Διδασκόντων του σχολείου το αίτημα για επαύξηση των κάδων απορριμμάτων του σχολείου,  αλλά και για τοποθέτηση κάδων ανακύκλωσης.

Χάρη στην άμεση ανταπόκριση της Δ/ντριας, η Ομάδα κατόρθωσε να παρουσιάσει, στο πλαίσιο της εκδήλωσης,  τρείς πολύ όμορφα διακοσμημένους από τα ίδια τα παιδιά κάδους ανακύκλωσης – για πλαστικό, χαρτί και καπάκια- αλλά και έναν εξαιρετικό αυτοσχέδιο κάδο , πρωτοβουλία  του μαθητή της Α΄ τάξης  Κων/ντίνου Κατσαδώρου , ??εισπράττοντας?? το δυνατό χειροκρότημα της σχολικής κοινότητας.

Η  παρουσίαση εμπλουτίστηκε και με την προβολή δύο ταινιών, δημιουργοί των οποίων ήταν μέλη της Περιβαλλοντικής Ομάδας και συγκεκριμένα: α) του μαθητή της Γ?τάξης Γιάννη Εργινουσάκη που με το φακό του αποτύπωσε μοναδικά πολλές από τις δράσεις της Ομάδας , μεταξύ των οποίων και την επίσκεψη της Ομάδας στο ΚΠΕ Λαυρίου  και β) της μαθήτριας της Γ?τάξης Άννας – Μαρίας Κουβαρά , που με ιδιαίτερη φρεσκάδα μας χάρισε μία μουσική φωτοαφήγηση της Απριλιάτικης εκδρομής της Ομάδας στην περιοχή της Στυμφαλίας , στο ΚΠΕ Σικυωνίων.

Στην Παιδαγωγική Ομάδα  του Προγράμματος συμμετείχαν οι καθηγήτριες Ταμπούκου ?Άννα και Κολλίντζα Νίκη.

Ακολουθούν στιγμιότυπα από την εκδήλωση