ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ  ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΗΣ ΧΟΡΩΔΙΑΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ
ΣΤΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ – ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΜΑΣ
ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΟΥ

Στις 21 Δεκεμβρίου, ημέρα Σάββατο, πραγματοποιήθηκε μία πολύ όμορφη συναυλία – Αφιέρωμα στην Παγκόσμια Ημέρα του Παιδιού, στο Πολιτιστικό Κέντρο “ΙΩΝΙΑ”, στο πλαίσιο του προγράμματος εκδηλώσεων του Ο.Α.Π.Π.Α του Δήμου Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης, με τη σύμπραξη του Πολιτιστικού και Περιβαλλοντικού Συλλόγου «Τριλογία». Απώτερος ευγενής σκοπός η οικονομική στήριξη  του εξαιρετικού έργου του παιδικού χωριού SOS Βάρης. Στην εκδήλωση απηύθυναν χαιρετισμό ο δήμαρχος της πόλης μας, κ. Γρηγόρης Κωνσταντέλλος, ο πρόεδρος του Συλλόγου «Τριλογία»  κ. Ανδρέας Τσαβλίρης καθώς και ο  Διευθυντής του Παιδικού Χωριού SOS Βάρης, κ. Επαμεινώνδας Λοράνδος.

Στην αξιόλογη αυτή μουσική παράσταση με τίτλο Δώστε αγάπη στα παιδιά συμμετείχαν η Ορχήστρα Νέων  Κέντρου Γραμμάτων και Τεχνών Δίου με την καλλιτεχνική διεύθυνση  του κ. Νίκου Πατρή, οι ερμηνευτές Φιλιώ Σέρβου, Μπάμπης Βελισσάριος και Ζωή Παπαδοπούλου, καθώς και η Χορωδία του Σχολείου μας με την καθοδήγηση της καθηγήτριας Μουσικής κ. Σιαφλά.

Την εκδήλωση προλόγισε η ιδιαίτερα  αγαπητή κ.Κάρμεν Ρουγγέρη, η οποία, μεταξύ άλλων, τόνισε την τεράστια  σημασία της ενασχόλησης των νέων παιδιών με την τέχνη. Η συναυλία διανθίστηκε από μία σειρά λογοτεχνικών κειμένων  για το παιδί , που με έντονο συναίσθημα απέδωσε η ηθοποιός κ. Ιωάννα Σούκου.

Η επιλογή των τραγουδιών που ακούστηκαν στην εκδήλωση ήταν πράγματι εξαιρετική και κράτησε ζωηρό και αμείωτο το ενδιαφέρον του κοινού, καθ’ όλη τη διάρκεια, η οποία ξεπέρασε τις 2 ώρες. Κατά γενική ομολογία, τα παιδιά της Χορωδίας του σχολείου μας   συνέβαλαν σημαντικά στην επιτυχία της εκδήλωσης, αποδίδοντας με ξεχωριστό συναίσθημα και ορθότητα τα τραγούδια, ενώ είναι αξιοσημείωτο το πόσο αρμονικά εντάχθηκαν στο υπόλοιπο σχήμα ,  μουσικούς και ερμηνευτές.

Είναι γεγονός ότι η μαγεία της βραδιάς αυτής δεν είναι δυνατόν να συμπυκνωθεί σε λίγες γραμμές. Από πλευράς μας, ένα μεγάλο ευχαριστώ στα υπέροχα παιδιά της Χορωδίας μας, καθώς και στην κ. Σιαφλά, για την  αξιέπαινη δουλειά της, αλλά και στον Δήμο μας, για τις τόσο πραγματικά αξιόλογες πρωτοβουλίες του.